Forum Machete,Modelism,Hobby: M-26 [E3] Pershing - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

M-26 [E3] Pershing Trumpeter 1/72

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 08 November 2011 - 04:28 PM

Un kit frumos,destul de detaliat-zic eu,cu imbinari aproape perfecte[mici probleme la alinierea galetilor],senile de vinil.Cateva mici adaugiri,nimic extraordinar,PE-uri[desi urasc sa lucrez cu asa ceva in scara asta],ramase de la diferitele Sherman-uri dragoneze[era pacat sa le arunc,costa bani grei].
Constructia mi-a luat vreo 2 ore,in mare parte PE-urile,lipite cu nitro:
Imagine postata
Imagine postata
DoctorBeetle,de aici incolo e pentru tine:
Am inceput cu trenul de rulare,c-un wash cu red brown acrilic Tamiya,diluat cu nitrodiluat:
Imagine postata
Logica e ca obtii prima zona de umbrire,textura si disparitia[nitro ataca plasticul]eventualelor ramasite ramase din curatarea bavurilor.
Am trecut la vopsire cu Olive drab acrilic Agama,galetii vopsiti separati,in mod dry-brush:
Imagine postata
Logica vopsirii galetilor inainte de montaj ar fi ca :in primul rand, e mai facil,in al doilea rand ai acces la toata suprafata galetului...daca montezi galetii inainte,nu mai poti intra cu pensula nici daca-i ...
Am aplicat pigmentii+ creta pastel.Prima mana,un wash cu pigment diluat cu izopropilic,urmat apoi de "tufuire" cu pensula cu creta pastel,pt textura:
Imagine postata
Un wash cu negru acrilic diluat ModelMaster,lacul din acrilicele MMaster,iti fixeaza perfect pigmentii si [sau] cretele pastel,urmat de-un dry-brush cu iron MMaster:
Imagine postata
Imagine postata
Am montat galetii si senilele,dupa ce,in prealabil,au urmat acelasi "tratament" cu pigmenti si pasteluri:
Imagine postata
...+ dry brush pe "dintii" senilei:
Imagine postata
Am montat coca superioara pe trenul de rulare,si i-am dat prima mana de OD agama acrilic[foarte inchis]:
Imagine postata
Pt modularea culorii si obtinerea efectelor de lumini si umbre,i-am dat un dry-brush cu un mix de OD+ panzer dunkelgelb[dark yelow],in proportie de 3 la 1:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Cam atat deocamdata...

Aceasta postare a fost editata de dani: 08 November 2011 - 04:33 PM


#2 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2011 - 04:55 PM

Frumos. Aceeasi tehnica de viteza :-D. PE si nitordiluant e prima oara cand aud. Cum faci? pui cu acul de seringa si apesi usor in plastic PE-ul sau cum? Partea foarte slaba la kiturile astea observ ca sunt senilele. Spor in continuare! Eu am cam intrat intr-o pauza de "inspiratie" :ph34r:

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 08 November 2011 - 06:46 PM

Mersi Buss!
"Aceeasi tehnica de viteza."-sunt prea batran ca sa ma mai schimb si...e un 1/72,n-are piese nici cate bucati de senila are un 1/35. :-D :-D :-D ;-) .
Cu PE-urile e simplu:pui nitro,fixezi cu ceva PE-ul,apoi vii cu pensula cu nitro de jur -imprejurul pe-ului.Oricum ,la cea mai brusca atingere s-a dus naibii-d-aia urasc eu pe-urile. :-D :-D :-D .
"Eu am cam intrat intr-o pauza de "inspiratie" "-cu asta nu,dar poate un Ferdinand te voi "inspira". ;-)

#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 November 2011 - 06:45 PM

Arata bine pana aici ,Dani ! :good:
Interesanta tehnica asta a ta , de a pune " fainoshagu' " la inceput .

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 November 2011 - 06:46 PM


#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 11 November 2011 - 11:44 PM

Mersi Dany!
Azi am avut timp destul la dispozitie,asa ca mi-am finalizat tanculetul.
Am aplicat decalurile,un wash cu negru,pigmentii si un dry-brush metalic la final.Accesoriile de pe el mi-au "mancat" aproape toata ziua,parte din ele facute din lut de modelaj+hartie igienica...Asa arata la final:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Amu', dupa ce-am vazut pozele am observat ca mai am cate ceva de corectat...
Spor s-aveti! ;-)

#6 Useril este offline   KAF2002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-September 10
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2011 - 11:53 PM

Faina macheta si interesant cursul de wash si vopsit. O adevarata lectie de de "cum sa facem..."

#7 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 12 November 2011 - 03:11 AM

Frumos, felicitari! Cred ca "impachetatul"mitralierei a fost printre cele mai delicate operatiuni de pe "front".

#8 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 12 November 2011 - 11:50 AM

Mersi Laur!
"O adevarata lectie de "cum sa facem...""-nu se vrea o lectie ,ci doar o exemplificare a unui mod rapid si usor de realizare a unei machete 1/72.

Mersi Jangbobo!
Intr-adevar, impachetatul mitralierei si realizarea[pozitionarea] accesoriilor,au fost cele mai delicate operatiuni de pe frontul "de-acasa"...daca stau sa ma gandesc bine,astea mi-au luat cel mai mult timp din realizarea acestui vehicol.

Spor s-aveti!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi